Nadszedł czas na wzrok 40+ latków
Doradca optiXpertKontakt

Czas na wzrok 40+

Profesjonalna korekcja wzroku 40+ latków

Jak wybrać najwłaściwszą konstrukcję progresywnych soczewek (szkieł) okularowych?

Wybór właściwej konstrukcji soczewek (szkieł) progresywnych nie jest zadaniem łatwym, a to właśnie ten etap determinuje komfort widzenia przez Twoje nowe okulary progresywne.

Okulary progresywne i tak zwane półprogresywne (biurowe) są tak na prawdę zaawansowanymi przyrządami optycznymi, które tylko z wyglądu przypominają tradycyjne okulary.

Kształt powierzchni soczewek (szkieł) progresywnych umożliwia osiąganie różnych mocy optycznych, czyli różnych ogniskowych w zależności o miejsca na soczewce, na które pada promień światła oraz od kąta pod jakim ten promień oświetla soczewkę. Tradycyjne soczewki okularowe mają tylko jedną ogniskową, czyli moc optyczną.

Jest dostępnych mnóstwo różnych, parametryzowalnych konstrukcji progresywnych, które umożliwiają wykonanie nieskończonej ilość różnych wariantów okularów progresywnych dla tych samych wartości dioptrii.
Część tych wariantów spełni Twoje oczekiwania, będą takie, w których będziesz widzieć bardzo komfortowo, ale również będzie duża ilość wariantów, które nie spełnią Twoich oczekiwań - proces adaptacji może przeciągać się w nieskończoność albo po prostu odłożysz swoje okulary progresywne do szuflady jako nieprzydatne.

Najczęstszą przyczyną trudności z adaptacją do okularów progresywnych jest właśnie nieoptymalny dobór konstrukcji progresywnej. Kupowanie pod wpływem reklamy albo ogólnych opinii, że coś jest dobre może prowadzić do zakupu produktu, który nie zapewni Tobie komfortowego widzenia.


Czy droższe konstrukcje soczewek (szkieł) progresywnych są lepsze?

Droższe konstrukcje umożliwiają większy stopień personalizacji, czyli dostosowania do indywidualnych cech konkretnego użytkownika okularów progresywnych.

Jednym z takich parametrów jest kąt pantoskopowy, który określa stopień odchylenia tarcz oprawy okularowej, czyli soczewek od pionu. Różnimy się, mamy różne nosy, różne uszy co powoduje, że ta sama oprawa okularowa założona przez różne osoby ma zazwyczaj inne wartości kąta pantoskopowego. Istnieją konstrukcje okularowych soczewek (szkieł) progresywnych umożliwiające uwzględnienie wartości kąta pantoskopowego podczas produkcji soczewek tak, aby zapewnić komfortowe widzenie bliży. Ale konstrukcja tylko daje taką możliwość, to znaczy, że w formularzu zamówienia soczewek (szkieł) progresywnych jest pole, w które należy wpisać wartość żądanego kąta pantoskopowego. I tu jest pytanie, a co jeśli optyk nie zmierzy wartości kąta pantoskopowego i nie wpisze w formularzu wartości kąta pantoskopowego? Otóż zostanie przyjęta wartość domyślna (zazwyczaj 7°), czyli funkcjonalność uwzględnienia personalizowanej, niestandardowej wartości kąta pantoskopowego zostanie pominięta, czyli zapłacisz za funkcjonalność, z której nie skorzystasz - innymi słowy przepłacisz około 500zł.

Jakie soczewki (szkła) progresywne są lepsze? Lepsze są te, które są bardziej dopasowane do Twojej wady wzroku, kształtu głowy, charakteru pracy,.... Okulary progresywne i tzw. półprogresywne (biurowe) są przyrządem optycznym, narzędziem z którego korzystamy. Im bardziej będą dostosowane do naszych cech indywidualnych tym wygodniej będziemy z nich korzystać.

Jeśli nie masz problemów z motoryką oczu, Twoja kora wzrokowa pracuje prawidłowo i nie masz zmian chorobowych oczu, to najprawdopodobniej będziesz doskonale widzieć w okularach progresywnych za 1000zł i nie ma sensu kupowania droższych konstrukcji. Ale jeśli sytuacja nie jest taka prosta możesz wybrać bardziej personalizowane konstrukcje, które są w stanie uwzględnić dodatkowe problemy związane z Twoim wzrokiem, bo te za 1000zł mogą okazać się niewystarczające.

W czym możemy Tobie pomóc?

Jeśli chcesz świadomie wybrać najlepsze rozwiązanie korekcji wzroku 40+ to pomożemy Tobie przygotować się do badania optometrycznego wzroku, wskażemy jakie testy powinny być wykonane, a następnie na podstawie uzyskanych wyników podpowiemy jakie konstrukcje są właściwe dla Ciebie, jakich algorytmów personalizujących ewentualnie potrzebujesz w celu zapewnienia maksymalnego komfortu widzenia.

Jeśli masz już swoje nowe okulary progresywne ale nie możesz przyzwyczaić się do korzystania z nich, czyli proces adaptacji przeciąga się w czasie, to pomożemy Tobie zweryfikować trafność wybranej konstrukcji soczewek (szkieł) progresywnych.

Dlaczego możesz nam zaufać?

Jesteśmy obiektywni, nie sprzedamy Tobie okularów progresywnych - dlatego nie będziemy doradzali rozwiązań generujących największe marże, tylko takie, które będą dla Ciebie najwłaściwsze i będą w stanie zapewnić Tobie najbardziej komfortowe widzenie.

Dla nas istotne są jedynie wyniki badania optometrycznego i wywiad z Tobą. Na podstawie tych informacji przygotujemy dla Ciebie kilka propozycji z oceną dopasowania do Twojego wzroku. Mamy nadzieję, że korzystając tych informacji podejmiesz świadomie decyzję o wyborze konstrukcji okularowych soczewek (szkieł) progresywnych.

Optometryczne badanie wzroku 40+

Pogorszył mi się wzrok, jakie mogą być przyczyny?

Oczywiście organizm starzeje się, w wieku około 40 lat zaczynamy odczuwać negatywne skutki twardnienia włókien korowych soczewki oka, co skutkuje wadą wzroku zwaną prezbiopią (starczowzrocznością). Wynika to z procesu zmniejszenia się amplitudy akomodacji soczewki oka, który jest procesem fizjologicznym i nieuniknionym.

Szybko pogarszający się stan wzroku może jednak być skutkiem cukrzycy, nadciśnienia tętniczego lub nadciśnienia w gałce ocznej. Niestety często pierwszym dotkliwym objawem cukrzycy jest właśnie osłabiony wzrok. Warto o tym pomyśleć, zanim pójdziesz do sieciówki optycznej nastawionej na jak największą sprzedaż (plany sprzedażowe, wskaźniki,...) albo malutkiego zakładu optycznego, którego właściciel cieszy się z każdej pary sprzedanych okularów. Ty masz problem ze wzrokiem oni mają okulary, które z wielką radością sprzedadzą - po co wnikać w szczegóły i szukać przyczyn?

Coraz chętniej spędzamy czas na wyjazdach zagranicznych w egzotycznych krajach kąpiąc się i nurkując. Z takich podróży niestety możemy wrócić z amebą, pasożytem (pierwotniakiem), który może wywołać negleriozę - a z łatwością zagnieżdża się w rogówkach oczu i po prostu zjada je. Niektóre szczepy ameby dostosowały się do polskiego klimatu i występują na naszych kąpieliskach. Pełzakowate zapalenie rogówek może być mylone często ze zwykłym przemęczeniem oczu, a pogarszający wzrok próbujemy ratować nowymi, "mocniejszymi" okularami.Okulista, optometrysta czy refrakcjonista? Kogo wybrać?

Okulista jest lekarzem, zajmuje się leczeniem chorób oczu, wykonuje zabiegi na oczach.
Jeśli masz nawracające zapalenia spojówek, poczucie pieczenia oczu, zaburzenia funkcjonowania gruczołów tarczkowych Meiboma lub Zeissa, niedrożność kanałów Schlemma, zawężenia pola widzenia, osłabienie ostrości widzenia fotopowego koniecznie odwiedź lekarza okulistę, ponieważ te wszystkie problemy leczy się - a okulary to nie lekarstwo.
U okulisty wykonasz badanie OCT (optyczną koherentną tomografię dna oka), które jest bardzo pomocne przy diagnozowaniu problemów z siatkówką i plamką żółtą. Jest to badanie całkowicie bezinwazyjne. Jeśli widzisz jakieś błyski, coś ogranicza pole widzenia lub obraz staje się zniekształcony (np. linie proste widzisz jako krzywe) to koniecznie wykonaj badnie OCT.
Badanie OCT umożliwia wykrycie m.in. wczesnego stadium jaskry.
Okulista może zakroplić Tobie oczy, zajrzeć do środka i ocenić stan soczewki oka, siatkówki oraz plamki żółtej. Jeśli nie masz zaćmy, jaskry, AMD, siatkówczaka, stożka rogówki to super wiadomość - masz zdrowe oczy!
Okuliści również badają wzrok pod kątem wad refrakcji i korekcji okularowej czy soczewkami kontaktowymi.

Optometrysta NIE jest lekarzem, nie bada wzroku pod kątem chorób lecz zajmuje się wadami wzroku i korekcją soczewkową wykrytych wad wzroku. Optometrysta nie zakrapla oczu i nie przepisze Tobie recepty na krople. Optometrysta za to jest bardzo dobrym specjalistą zajmującym się korekcją soczewkową (soczewkami okularowymi i kontaktowymi) wad wzroku. Optometrysta dobierze dla Ciebie odpowiednie soczewki do korekcji myopii, hypermetropii, astygmatyzmu, prezbiopii czy forii.
Jeśli masz zdrowe oczy i chcesz przebadać wzrok pod kątem korekcji wad wzroku, to koniecznie skorzystaj z wiedzy optometrysty bo zrobi to najlepiej.
Optometryści prócz tego, że zajmują się klasycznymi wadami wzroku to mogą również dobrać soczewki (szkła) okularowe z kolorowymi filtrami, którą mogą umożliwić rozróżnianie barw osobom z zaburzeniami widzenia barw (protanopią, deuteranopią czy tritanopią).
Optometrysta jest z wykształcenia fizykiem ze specjalnością optyka medyczna, przez cały okres studiów zajmuje się soczewkami, światłem i materiałami optycznymi.

Refrakcjonista jest uproszczoną wersją optometrysty, uprawnienia dostaje po zakończonym kursie refrakcji.

Badanie wzroku - Etap I - historia

Idąc do okulisty i optometrysty zabierz ze sobą wyniki badań historycznych oraz aktualnie używane okulary.
Jeśli jesteś w trakcie jakiegoś leczenia (dowolnego, nie tylko okulistycznego), to nie zapomnij powiadomić o tym okulistę i optometrystę, ponieważ przyjmowanie niektórych leków i niektóre zabiegi medyczne mogą wpływać na stan oczu czy kory wzrokowej - tym samym na Twoje widzenie.

Badanie wzroku - Etap II - okulista

Jeśli problemy ze wzrokiem pojawiły się "nagle" i szybko postępują, to umów się na wizytę u okulisty.
Większość nagłych i szybko postępujących problemów ze wzrokiem może mieć podłoże chorobowe i mogą wymagać leczenia okulistycznego.

Jeśli nie obowiązują Ciebie okulistyczne badania okresowe, to warto przynajmniej raz na 10 lat odwiedzić okulistę w celu weryfikacji stanu zdrowia oczu.

Jeśli jesteś pewien pełnego zdrowia oczu, to możesz ten etap pominąć i udać się od razu do optometrysty.

Badanie wzroku - Etap III - optometrysta

Optometrysta jest właściwym specjalistą, który precyzyjnie określi wady Twojego wzroku i właściwy sposób ich korekcji soczewkami okularowymi bądź kontaktowymi.
Optometrysta przeprowadzi badanie wad refrakcji (wad wzroku) wykonując kolejno procedury medyczne grupy ICD-9.

Zakres podstawowy badania optometrycznego kończy się określeniem wartości sfer, cylindrów wraz z osiami i ewentualnie pryzm wraz z bazami jeśli są konieczne.
Te informacje są wystarczające do wykonania okularów jednoogniskowych (tzw. do chodzenia albo do czytania) ale nie są wystarczające do określenia właściwej konstrukcji soczewek (szkieł) progresywnych lub tzw. półprogresywnych (biurowych).

Aby prawidłowo wybrać właściwą konstrukcję soczewek (szkieł) progresywnych konieczne jest wykonanie pełnego badania optometrycznego, które obejmuje testy widzenia obuocznego i przestrzennego. Okulary progresywne i tzw. półprogresywne (biurowe) wymagają sprawnego widzenia obuocznego, prawidłowej fuzji i supresji obrazów zachodzących w mózgu (korze wzrokowej) oraz prawidłowej konwergencji oczu. Dla osób jednoocznych istnieją specjalne konstrukcje umożliwiające pionowe poprowadzenie kanału progresji. Istnieją również konstrukcje soczewek progresywnych dla osób z dużą różnowzrocznością (dużymi różnicami mocy korygujących dla oka prawego i lewego).

Pełne badanie wzroku obejmuje testy Worth'a i/lub Schober'a (zastosowanie filtrów barwnych), testów Maddox'a (dysocjacji z użyciem filtrów polaryzacyjnych), testy równowagi widzenia obu oczu oraz test Howell'a (z użyciem pryzmatów). Wyniki tych testów, które nie mają nic wspólnego z dioptriami Twoich wad wzroku, determinują rodzaj konstrukcji soczewek (szkieł) progresywnych, dzięki którym będziesz komfortowo widzieć, albo mogą ujawnić przeciwwskazania medyczne do używania okularów progresywnych i problemy z adaptacją do okularów progresywnych.
Każdy okulista i optometrysta może wykonać te testy ponieważ niezbędne soczewki są w każdym foropterze i każdej kasecie okulistycznej.

Badanie wzroku - podsumowanie

Jeśli masz zapisane tylko dioptrie korekcji na recepcie to musisz wiedzieć, że można wykonać nieskończenie wiele różnych wariantów okularów progresywnych z tymi wartościami dioptrii, w części tych okularów będziesz widzieć dobrze, część z nich będzie całkowicie nieprzydatna a w kilku będziesz widzieć bardzo komfortowo.
Dioptrie dla okularów to trochę tak jak rozmiar buta - kupione buty tylko na podstawie rozmiaru nie zawsze spełnią oczekiwania użytkownika (np. nie przebiegniemy maratonu w pantoflach na obcasach).
Podobnie jest z okularami progresywnymi, bo konstrukcja progresywna, która doskonale sprawdzi się dla księgowej nie będzie właściwa dla zawodowego kierowcy, który nie ma czasu na ustawianie głowy góra-dół, lewo-prawo w celu wyraźniego zobaczenia jakiegoś szczegółu na drodze.

Aby wybrać właściwą konstrukcję soczewek (szkieł) progresywnych na recepcie musisz mieć zapisane wyniki testów Worth'a, i/lub Schober'a, testów Maddox'a i testu Howell'a, musisz mieć zapisane wartości VAcc (ostrości widzenia oka skorygowanego) dla każdego oka oraz wyniki testu Amslera.
Są to rutynowe testy i każdy okulista, optometrysta może je bez problemu przeprowadzić - pełne badanie wzroku pod okulary progresywne powinno trwać 40-60 minut.

W Polsce optycy przyzwyczaili klientów do tego, że badania wzroku są darmowe. Ale darmowe badania muszą być krótkie, czyli ograniczać się do całkowitego minimum - wyłącznie do dioptrii.

Abyśmy mogli Tobie pomóc wybrać te właściwe dla Ciebie konstrukcje soczewek (szkieł) progresywnych musisz wykonać pełne badanie optometryczne pod kątem okularów progresywnych. W tym celu, umawiając się na badanie wzroku upewnij się, że optometrysta wykona wszystkie wymienione wyżej testy i zapisze wyniki tych testów na recepcie. Jeśli darmowe badanie nie obejmuje wykonania tych testów to dopłać do badania, aby mieć kompletne wyniki badania wzroku.

Jeśli chcesz mieć dobre okulary progresywne, okulary z najwłaściwszą dla Ciebie konstrukcją soczewek (szkieł) progresywnych to wykonaj pełne badanie optometryczne wzroku.

optiXpert - system ekspertowy klasy FLES

Czym jest optiXpert?

optiXpert jest system ekspertowym klasy FLES (Fuzzy Logic Expert System), należącym do grupy narzędzi sztucznej inteligencji.
Jest wzorowany na systemie ekspertowym MYCIN, stworzonym przez Edwarda Shortliffe'a na Uniwersytecie Stanforda w latach 1970-1976. System MYCIN miał zastępować lekarza internistę, jego zadaniem było stawianie diagnoz i sugerowanie leczenia na podstawie zebranych objawów. System ekspertowy MYCIN był testowany w Stanford Medical School na rzeczywistych przypadkach chorób / infekcji i okazał się skuteczniejszy w 69% analizowanych przypadków od lekarzy, tylko w 31% przypadków okazał się mniej skuteczny od lekarzy specjalistów.
System ekspertowy MYCIN nie został wdrożony do komercyjnego użytkowania z dwóch powodów. Pierwszym z nich była dostępność komputerów. W tamtych czasach komputer zajmował pomieszczenie rozmiarów sali gimnastycznej i był dostępny w firmach, tzw. ośrodkach obliczeniowych. Drugim powodem było negatywne lobbowanie środowisk lekarskich.

optiXpert posiada Bazę Wiedzy, którą stanowią udostępnianie przez producentów / dystrybutorów soczewek (szkieł) okularowych informacje techniczne dotyczące poszczególnych konstrukcji i uszlachetnień okularowych soczewek (szkieł) progresywnych. optiXpert posiada również Bazę Reguł przetwarzających wiedzę z bazy wiedzy. Z bazy reguł korzysta natomiast Maszyna Wnioskująca zbudowana na wzór maszyny wnioskującej systemu MYCIN wykorzystując jednak prócz wnioskowania wstecznego (backward chaining) również wnioskowanie do przodu (forward chaining) w celu normalizacji parametrów i porównywalności soczewek (szkieł) progresywnych różnych producentów oraz wykorzystuje techniki logiki rozmytej.

Zapraszamy wszystkich producentów/dystrubutorów soczewek okularowych do nawiązania współpracy z nami, udostępnienia oraz aktualizowania informacji o soczewkach (szkłach) okularowych ze swoich ofert.Jak skorzystać z systemu optiXpert?

Oczywiście, jeśli chcesz kupić najtańsze okulary progresywne w internecie albo w sieciowym optyku w jakimś centrum handlowym przy okazji zakupów, to nie ma sensu korzystać z doradcy optiXpert, bowiem powstał on z myślą o osobach pragnących świadomie kupić najbardziej dopasowane okulary progresywne, w których widzenie będzie możliwie najbardziej komfortowe.

Jeśli pragniesz świadomie kupić okulary progresywne, żeby cieszyć się nimi przez kilka lat, to sugerujemy decyzję zakupową nieco odroczyć w czasie.

Najpierw poobserwuj przez 2-3 dni stan swoich oczu, aby wykluczyć konieczność wizyty u okulisty. Jeśli zaobserwujesz jakieś problemy, pieczenie, suchość, bóle, przeszkody ograniczające pole widzenia to wybierz się do okulisty. Okulary progresywne nie są lekarstwem, jeśli masz zmiany chorobowe to w pierwszej kolejności musisz wyleczyć oczy.

Następnie wykonaj pełne badanie optometryczne wzroku, umawiając się na wizytę uzyskaj potwierdzenie, że badanie będzie obejmowało testy Worth'a, i/lub Schober'a, Maddox'a, Howell'a i Amslera. Takie pełne badanie optometryczne powinno trwać 40-60 minut.

Mając wszystkie wyniki zaloguj się do doradcy optiXpert, odpowiadaj na kolejne pytania aż do momentu, w którym system będzie gotowy do wygenerowania raportu - zazwyczaj dialog z optiXpertem trwa około 15-30 minut. Raport ma formę pliku PDF, który możesz wydrukować i kopiować. Jeśli nie masz przeciwwskazań medycznych do używania okularów progresywnych, to raport będzie zawierał kilka propozycji z szacunkową oceną dopasowania do Twojej wady wzroku, Twojego trybu życia i pracy oraz warunków, w jakich chcesz korzystać z okularów progresywnych. Raport należy traktować jako sugestie i wskazówki, nie jest on zapisem jedynego, słusznego rozwiązania. Nie kwestionujemy wiedzy ani kompetencji optyków, dlatego zapisy raportu systemu optiXpert prosimy traktować jako przykładowe rozwiązania właściwe dla Ciebie.

optiXpert - logowanie

   Uruchom doradcę optiXpert

Nie masz kodu dostępowego do systemu optiXpert?

Poproś swojego optyka o udostępnienie kodu.

Jeśli Twój optyk jeszcze nie współpracuje z nami, to powiadom go o projekcie wzrok40plus - z chęcią udostępnimy mu kody dostępowe do systemu ekspertowego optiXpert.

Kupuj świadomie okulary progresywne, wybierz najlepiej dopasowaną do Ciebie konstrukcję soczewek (szkieł) progresywnych, odpowiednią do Twojej wady wzroku, do charakteru pracy i warunków użytkowania okularów.

Kierując się tylko ceną, reklamami lub zasłyszanymi opiniami (blogerzy żyją z płatnego tzw. marketingu szeptanego) możesz kupić okulary progresywne, które nie w pełni spełnią Twoje oczekiwania.

Możesz komfortowo widzieć w wieku 40+ lat